Vistula River Brass Band

Vistula River Brass BandAleksander Michalski klarnet, saksofon tenorowy
Wiesław Boryś trąbka
Waldemar Wolski puzon
Włodzimierz Halik saksofon basowy
Krzysztof Marszałek banjo
Wojciech Zduniak kontrabas 
Stanisław Pietrzyk perkusja, vocal
Lech Szprot klarnet, saksofon altowy, vocal, lider 

Vistula River Brass Band od 1968 roku gra swoją ukochaną muzykę – stary, dobry jazz tradycyjny. Niewiele jest festiwali, klubów jazzowych, gdzie nie grywałaby Vistula. Dorobek płytowy zespołu to 12 LP i 10 CD, które mogą być przykładem dobrze wyważonego, stylowego, a zarazem żywiołowego brzmienia starego jazzu.

Muzyka Vistuli jest swingująca, pełna temperamentu, poparta znakomitą stylowością solówek ,w których krytycy cenią sobie wyjątkową wierność kanonom jazzu tradycyjnego. Brzmienie partii zespołowych porównywane bywa z brzmieniem orkiestr amerykańskich z okresu międzywojennego. Umiejętności i doświadczenie estradowe muzyków sprawiają ,iż występ zespołu to wspaniały, niezapomniany show.

Dorobek nagród Vistuli stanowią: dwukrotnie główna nagroda – Złota Tarka 1976 i 1977, Złoty Koń w Belgii, Gold Washboard w Anglii, Złota Tarka na Festiwalu Old Jazz Meeting – Iława 1998 w uznaniu zasług dla rozwoju polskiego jazzu oraz Honorowa Złota Tarka 2008 na 40- lecie działalności artystycznej. Ponad to, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe przyznało Vistuli Odznakę Honorową za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiego jazzu w kraju i zagranicą.

Chociaż zespół skończył czwarte dziesięciolecie istnienia, jego żywiołowego i witalnego stylu nie naruszył ząb czasu. Cieszą swoim graniem publiczność gdziekolwiek występują.

Lech SzprotLech Szprot lider
Wykształcenie wyższe. Klarnecista, saksofonista, flecista, wokalista, kompozytor, aranżer, muzykoterapeuta, pedagog bandlider, a nade wszystko jazzman.

Od najmłodszych lat związany z Traditional Jazz. Zafascynowany tą wspaniałą muzyką pozostał jej wierny do dziś. Lider „Old Jazz Quartet” i legendarnego już zespołu jazzu tradycyjnego „Vistula River Brass Band”.
To, że Vistula w 2013 roku obchodziła jubileusz 45-lecia jest w dużej mierze wynikiem jego wytrwałości i determinacji.

Wielokrotnie koncertował na scenach i festiwalach międzynarodowych m.in. Niemcy, Francja, Holandia, Szwajcaria, Skandynawia, Wielka Brytania, Bułgaria, Turcja, Austria, Belgia. Pod koniec lat 90 –tych z powodzeniem współpracował z armatorem Costa Cruises jako solista big-bandu na statku wycieczkowym.

Na dorobek twórczy składają się również: ok.20 kompozycji (utwory muzyczne i słowno-muzyczne), 15 płyt, programy edukacyjne dla młodzieży w ramach powołanej przez siebie w 2005 roku Warszawskiej Akademii Jazzu Tradycyjnego.

Uhonorowaniem działalności na niwie artystycznej jest Statuetka Prometeusz 2004-2005, przyznana przez Polską Estradę za najwyższe osiągnięcia artystyczne i twórcze dla sztuki estradowej.

Lech Szprot udziela się także w dziedzinie muzykoterapii, współpracował z Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem w Zielonej Górze, Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym Dla Dzieci Niewidomych w Laskach, Polskim Towarzystwem Zapobiegania Narkomanii.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2014 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl