Abdel Rahman El Bacha

fortepian

Abdel Rahman El Bacha_Alix LaveauUrodzony w Bejrucie w rodzinie muzyków, studiował grę na fortepianie pod okiem Zvarta Sarkissiana. W wieku 10 lat dał swój pierwszy koncert z orkiestrą, a Claudio Arrau przepowiedział mu wielką karierę. Przyjęty do Konserwatorium w Paryżu do klasy Pierre’a Sancana, zdobył cztery pierwsze nagrody (fortepian, muzyka kameralna, harmonia i kontrapunkt), a w wieku 19 lat wygrał prestiżowy Konkurs Królowej Elżbiety Belgijskiej.

Uważany jest za jednego z wielkich mistrzów fortepianu współczesnej sceny i występuje w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Japonii, Rosji oraz na Bliskim Wschodzie. Jego bogaty repertuar, obejmujący ponad sześćdziesiąt koncertów, opiera się głównie na dziełach Bacha, Mozarta, Beethovena, Schuberta, Chopina, Schumanna, Rachmaninowa, Ravela i Prokofiewa. Pod batutą największych dyrygentów akompaniuje prestiżowym orkiestrom, takim jak Orkiestra Filharmonii Berlińskiej, Francuska Orkiestra Narodowa, Królewska Orkiestra Filharmoniczna i tokijska NHK.

Z rąk pani Prokofiew otrzymał w 1983 roku najwyższą nagrodę Akademii im. Charles’a Crosa za nagranie wczesnych dzieł Prokofiewa, wydane przez Forlane. Dla tej samej wytwórni nagrał dzieła Bacha i Ravela, jak również komplet 32 sonat Beethovena, który został okrzyknięty przez prasę „najważniejszym wydarzeniem” i przyniósł mu ogromny sukces. Na 12 płytach nagrał komplet dzieł Chopina na fortepian solo, które później prezentował na koncertach w porządku chronologicznym w trakcie sześciu kolejnych dni w kilku miastach, jak również na festiwalu La Roque d’Anthéron. Abdel Rahman El Bacha nagrał również wiele płyt z muzyką rosyjską, w szczególności pięć koncertów Prokofiewa i 24 preludia Rachmaninowa. Obecnie pracuje nad nową płytą z utworami Prokofiewa, której wydanie przez wytwórnię Mirare planowane jest na 2012 rok. Nagrywa również muzykę francuską – koncerty Saint-Saënsa (2008) i komplet dzieł Ravela, który ukazał się nakładem wytwórni Triton w 2010 roku.

Abdel Rahman El Bacha, który od 1981 roku posiada podwójne francusko-libańskie obywatelstwo, jest również kompozytorem. W 1998 roku otrzymał order Kawalera Sztuk Pięknych i Literatury z rąk francuskiego ministra kultury, a w 2002 roku z rąk prezydenta Republiki Libańskiej – Libański Order Zasługi, najwyższe odznaczenie w jego ojczystym kraju.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2014 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl