Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie

Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa  Żebrowskiego w Częstochowie
Zygmunt Nitkiewicz  dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie
Zespół o ponad 20 letniej historii, którego powstanie związane jest z otwarciem Liceum Muzycznego (obecnie Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia) w Częstochowie. Funkcjonuje jako obowiązkowy przedmiot szkolny, co wiąże się z ustawiczną rotacją składu osobowego. W przeszłości dyrygentami byli m. in. Bolesław Ocias i Krzysztof Pośpiech, obecnie zespół prowadzi Zygmunt Nitkiewicz. Orkiestra wykonuje od 5 do 8 koncertów w jednym roku szkolnym, ze zróżnicowanym repertuarem: od baroku do współczesności, od dzieł bardziej kameralnych do tych przeznaczonych na wielką orkiestrę symfoniczną, nie pomija muzyki oratoryjno-kantatowej czy operowej, ściśle współpracując z chórem mieszanym Zespołu Szkół Muzycznych, wykonuje także dzieła z udziałem solistów.
W 2011 roku na I Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Kameralnych w Radomiu zespół smyczkowy otrzymał nagrodę specjalną za wykonanie Concerto grosso A. Corellego.

Orkiestra regularnie koncertuje w Częstochowie (m. in. w Filharmonii, w Bazylice Jasnogórskiej, w Klubie Politechnik) i w regionie. Podczas wyjazdów zagranicznych koncertowała także we Francji, Belgii i w Czechach. Wielu uczniów tworzących zespół ma bogate doświadczenie orkiestrowe za sprawą występów m. in. w Polsko – Niemieckiej Młodej Filharmonii, w Orkiestrze międzynarodowych spotkań młodzieży muzycznej w Neumarkt, czy w Młodej Filharmonii Aukso.

Orkiestra występowała z muzyką francuską na Szalonych Dniach Muzyki w 2013 roku. W maju dokona nagrania koncertu z muzyką Schuberta, Chopina i Moniuszki. Nagranie weźmie udział w internetowym Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II stopnia organizowanym przez Akademię Filmu i Telewizji we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia, Gazetą Wyborczą, Centrum Edukacji Artystycznej i Fundacją Edukacja i Muzyka.

Zygmunt Nitkiewicz dyrygent
Dyrygent Orkiestry Symfonicznej ZSM im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie, z którą regularnie koncertuje w Częstochowie, w regionie i w kraju (np. Radom, Warszawa Szalone Dni Muzyki 2013 r.).

Jest absolwentem szkoły, w której obecnie pracuje. Uczył się w klasie instrumentów perkusyjnych mgr Stanisława Zasowskiego. W 2004 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Ryszarda Dudka.

Koncertował kilkakrotnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, a także z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, z Toruńską Orkiestrą Kameralną oraz z orkiestrą i chórem Stowarzyszenia Mozart 2003. Brał udział w III Ogólnopolskim i w IV Międzynarodowym Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego organizowanym przez Filharmonię Podlaską w Białymstoku. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez maestro Kurta Masura oraz maestro Jerzego Salwarowskiego.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2014 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl