Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy

Maja Babyszka fortepian 
Orkiestra Symfoniczna Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy
Henryk Wierzchoń  dyrygent 

Maja Babyszka fortepian
Obecnie uczy się w Klasie Talentów w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu u prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i mgr Adama Zoka.

Maja bierze czynny udział w życiu artystycznym miasta, regionu i kraju poprzez występy i koncerty w ramach imprez organizowanych z różnych okazji.

Brała udział w licznych konkursach zdobywając wysokie lokaty między innymi:

  • XVIII Ogólnopolskie Warsztaty Młodego Pianisty (Koszalin, 2009) I miejsce
  • udział w koncercie „Najdłuższe Urodziny Chopina” (Warszawa, 2010)
  • XXII Ogólnopolskie Warsztaty Młodego Pianisty (Koszalin, 2010) I miejsce
  • Nagroda za wyróżniające wykonanie utworu A. Cwojdzińskiego
  • Nagroda za wyróżniające wykonanie koncertu
  • X Międzynarodowy Konkurs „Młodzi Wirtuozi” (Sofia, 2014) II miejsce

Orkiestra Symfoniczna Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy
Szkolna Orkiestra Symfoniczna ma swoją bogatą tradycję i wiele znaczących sukcesów. Orkiestra szkolna powstała i wystąpiła po raz pierwszy 6 kwietnia 1939 roku z Requiem Mozarta pod dyrekcją Alfonsa Rôslera. Orkiestra pracowała pod kierunkiem uznanych dyrygentów.

Od 1996 roku orkiestrą kieruje Henryk Wierzchoń. Pod jego batutą orkiestra wykonała ponad 130 koncertów. W repertuarze znalazło się około 120 utworów od klasycyzmu do współczesności, takich kompozytorów jak: J. Haydn, W. A. Mozart, L. van Beethoven, F. Schubert, F. Chopin, S. Moniuszko, J. Brahms, P. Czajkowski, C. Debussy, W. Lutosławski, W. Kilar, H. M. Górecki, R. Twardowski.

Orkiestra Symfoniczna PZSM w Bydgoszczy dwukrotnie wystąpiła w Filharmonii Narodowej w Warszawie wraz ze zwycięzcami I IV Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam (Valentiną Igoshiną, 1998; Piotrem Żukowskim,2001). Z Towarzystwem Polsko-Austriackim orkiestra grała koncerty z okazji obchodów Dni Austrii (2000, 2003). Orkiestra wielokrotnie prezentowała się na estradzie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, m.in. podczas obchodów 75-lecia szkoły oraz wielu innych uroczystości szkolnych, a także w ramach współpracy z różnymi instytucjami kulturalnymi miasta. W wyniku współpracy z PZChiO orkiestra wzięła udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Męskich (2003), w koncercie Musica Pomerania (2000), w XXV Jubileuszowym Konkursie Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży (2005).

Wraz z chórami kościelnymi orkiestra wzięła udział w koncercie z okazji Święta Patronki Muzyki – Świętej Cecylii, który odbył się w 2003 roku w kościele p.w. św. Jadwigi w Bydgoszczy. W 1999 roku wraz z solistą Rafałem Blechaczem zakończyła obchody 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina w Teatrze Polskim w Bydgoszczy grając I część Koncertu fortepianowego e-moll Chopina. W 2003 roku w Kinoteatrze „Adria” odbył się koncert orkiestry szkolnej wraz z perkusistą jazzowym Karolem Szymanowskim z okazji Urodzin Miasta Bydgoszczy.

Orkiestra brała także udział w Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 1997 roku orkiestra współpracuje z chórem szkolnym. W październiku 1997 roku oku oba zespoły wzięły udział w Koncercie dla powodzian, który odbył się w Dworze Artusa w Toruniu, a w 1998 roku wykonały balladę Stanisława Moniuszki „Pani Twardowska”, które odbyło się w Teatrze Polskim z okazji 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Również w roku 1998 orkiestra wraz z Chórem Mieszanym PZSM oraz solistką Antoniną Kowtunow wykonała pod dyrekcją Szymona Kawalli koncert kolęd. Kiedy w 1999 roku szkolny Chór Mieszany przekształcił się w Chór Żeński orkiestra podjęła współpracę także z Chórem Męskim Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Lutomiersku. Owocem współpracy trzech zespołów było wiele wspólnych koncertów. Do tradycji wpisały się koncerty kolęd i pastorałek wykonane w Bydgoszczy i w Łodzi. W 2000 roku wykonane zostały obszerne fragmenty utworów J. S. Bacha i G. Ph. Telemanna.

W 2001 roku połączone zespoły wykonały w Filharmonii Pomorskiej Missa Brevis B-dur W. A. Mozarta z okazji finału konkursu „Ignacy Jan Paderewski jako pianista, kompozytor i działacz polityczny”.
W 2011 roku Orkiestra zajęła I miejsce na I Ogólnopolskim Turnieju Orkiestr Kameralnych w Radomiu pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
Orkiestra dwukrotnie wystąpiła z koncertami podczas „Szalonych Dni Muzyki” w Warszawie (Rosja 2012 oraz Muzyka francuska i hiszpańska 2013).
W marcu 2013 roku w Filharmonii Pomorskiej orkiestra wzięła udział w Koncercie Laureatów Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konkursów – uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.

Orkiestra ma na swoim koncie kilka nagranych płyt, również z udziałem Chóru Żeńskiego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Bydgoszczy i Chóru Męskiego Salezjańskiej Szkoły Muzycznej II st. w Lutomiersku.

Henryk Wierzchoń dyrygent
Prof. Henryk Wierzchoń ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Podjął pracę jako dyrygent i kierownik chóru w Bydgoszczy w Operze Nova. Przygotował chór do kilkudziesięciu premier przedstawień operowych i koncertów. Współpracował muzycznie, również jako kierownik muzyczny, przy realizacji oper i operetek. W 1989 roku założył Chór Kameralny przy Operze Nova.
Od 1985 pracuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, jako profesor na Wydziale Wychowania Muzycznego.
Od 1996 roku prowadzi w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy orkiestrę symfoniczną, z którą koncertował w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Pomorskiej na wielu Festiwalach.
W Operze Nova przygotował chór operowy do 63 premier, 11 mszy. Dyrygował 563 spektaklami operowymi, 157 koncertami symfonicznymi.
Odbył 7 tournée zagranicznych z Operą Nova (Niemcy, Belgia, Holandia, Francja, Malta).
21 razy był kierownikiem spektakli operowych, 24 razy współpracował przy organizacji premier,
60 razy przygotowywał chór do przedstawień operowych, 40 razy zasiadał w Jury konkursów.
Jest recenzentem przewodów doktorskich.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2014 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl