Opole Gospel Choir

Opole Gospel ChoirOpole Gospel Choir został założony w listopadzie 2001 przez Jacka Mełnickiego – muzyka i trenera wokalnego. Wokaliści występujący w chórze, to w większości absolwenci Opolskiego Studia Piosenki – obecnie studenci i absolwenci opolskich, krakowskich, warszawskich i wrocławskich uczelni artystycznych.

Członkowie chóru to doświadczenie wokaliści, wielokrotni laureaci ogólnopolskich konkursów i festiwali piosenkarskich. Obok działalności w chórze z powodzeniem realizują swoje artystyczne pasje w indywidualnych projektach artystycznych.

Opole Gospel Choir już od trzynastu lat prezentuje współczesne odmiany muzyki gospel oraz powszechnie znane i cenione utwory, przynoszące słuchaczom ważne, duchowe i ewangeliczne przesłania. Chór również często towarzyszy innym wykonawcom podczas wielu ogólnopolskich festiwali piosenkarskich.

Nagrania zespołu znalazły się, jak do tej pory, na siedmiu płytach CD (trzy płyty autorskie oraz cztery krążki we współpracy z takimi artystami jak Ewa Uryga, Janice Harrington, Marek Bałata, Janusz Szrom, Ryszard Rynkowski, ‚Jazz Band Ball Orchestra’ czy ‚Big Warsaw Band’. W 2004 roku z myślą o opolskim chórze powstało oratorium ‘Bo Ma Duszę’ – z librettem Ernesta Brylla i muzyką Stanisława Fiałkowskiego – również wydane na płycie.

Opole Gospel Choir to laureaci drugiej nagrody Międzynarodowego Festiwalu ‚Gospel Camp Meeting 2003’. Chór jest także jednym z sześciu finalistów konkursu ‚European Gospel Award’, który odbył się w Berlinie we wrześniu 2005 roku. Natomiast w 2006 roku podczas 43. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, zespół otrzymał prestiżową Nagrodę Dziennikarzy. W styczniu 2011 roku opolski chór został nagrodzony Srebrnym Laurem Umiejętności w dziedzinie kultury.

Oprócz licznych koncertów w Polsce, zespół wielokrotnie występował w Niemczech, we Włoszech oraz w Hiszpanii. Od 2002 roku chór pełni również rolę gospodarza odbywającej się w Opolu międzynarodowej imprezy ‚Opole Gospel Festival’.

Jacek Mełnicki dyrygent
Wokalista, kompozytor muzyki teatralnej, aranżer, trener wokalny. Założyciel i lider grupy wokalnej „Studio Singers” (1985 – 1991). Od 1991 roku szef Opolskiego Studia Piosenki. Jego wychowankowie byli zwycięzcami jedenastu programów TVP „Szansa na Sukces”, są także uczestnikami i laureatami wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali piosenkarskich oraz programów telewizyjnych: „Droga do gwiazd”, „X-Factor”, „Must Be The Music”, „The Voice of Poland”.

W roku 2001 założył zespół „Opole Gospel Choir”, którego jest aranżerem i dyrygentem. Pełnił również funkcję kierownika artystycznego odbywających się co roku Ogólnopolskich Warsztatów Wokalnych (1996 – 2011). Laureat Nagrody Dziennikarzy podczas 43 KFPP Opole 2006 oraz „Srebrnego Lauru Umiejętności” w dziedzinie kultury (2010). 

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2014 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl