LutosAir Quintet

LutosAir Quintet

fot. L.Rajchert

LutosAir Quintet tworzą soliści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej: Jan Krzeszowiec, Wojciech Merena, Maciej Dobosz, Alicja Kieruzalska i Mateusz Feliński. Zespół, powstały w stulecie urodzin Witolda Lutosławskiego, swoją nazwę zawdzięcza patronowi filharmonii, łącząc cząstkę jego nazwiska z angielskim „air” odnoszącym się do żywiołu, dzięki któremu wydobywane są dźwięki z instrumentów.

Flet, obój, klarnet, fagot i waltornia, instrumenty dęte, na co dzień skryte w dalszych rzędach orkiestry – w tym zestawieniu nabierają pierwszoplanowego blasku. Zarówno solo, jak i w kameralistyce spotykają się zawsze z bardzo entuzjastyczną reakcją publiczności.

LutosAir Quintet prowadzi ożywioną działalność koncertową prezentując szeroki i zróżnicowany repertuar. Propozycje programowe obejmują zarówno utwory napisane na klasyczny skład kwintetu dętego, jak i mniejsze formacje takie jak duet, trio czy kwartet dęty, co jeszcze bardziej wzbogaca ofertę zespołu.

Jan Krzeszowiec flet
Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Mrozika, gdzie podczas studiów został uhonorowany tytułem Primus Inter Pares. Doskonalił swą grę u wybitnych pedagogów, takich jak m.in.: A. Adorjan, P. Gallois, J. Baker, J. Balint, P.-L. Graf. Jest laureatem wielu krajowych jak i międzynarodowych konkursów fletowych. Był stypendystą Ministra Kultury oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Prowadzi aktywną działalność artystyczną. Współpracuje z wieloma zespołami, m.in. Trio Aristos, Kwartet Śląski, Lutosławski Quartet, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Orkiestra Kameralna Wratislavia, Aukso. Obecnie jest zatrudniony jako wykładowca w macierzystej uczelni. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Flecistów Polskich. Od 2001 roku pełni funkcję flecisty-solisty w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej.

Wojciech Merena obój
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie oboju prof. Waldemara Korpaka. Od 2000 roku jest solistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego. Regularnie współpracuje z innymi orkiestrami, między innymi z Orkiestą Kameralną Leopoldinum, Orkiestrą Kameralną Wratislavia, Polską Filharmonią Kameralną oraz Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy Aukso. Współtworzy LutosAir Quintet – zespół instrumentów dętych złożony z solistów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej.

Maciej Dobosz klarnet
Absolwent   Akademii  Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. J. Tatarczyka. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Guya Dangaina oraz Petera-Marca Dijcksa. Jest laureatem konkursów na szczeblu ogólnopolskim. Jako muzyk orkiestrowy nawiązał współpracę z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Orkiestra Kameralna Wratislavia, czy Morphing Chamber Orchestra z Wiednia. Od 2006 roku pracuje jako klarnecista-solista w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej. Jako kameralista współtworzy Wrocławski  Kwintet  Dęty  oraz  NFM Ensemble.

Alicja Kieruzalska fagot
Absolwentka Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart w klasie prof. Marca Engelhardta oraz UMFC w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe w Stuttgarcie. Swoje umiejętności kształciła pod kierunkiem m.in.: D. Jensena, M. Postinghela, D. Seidela, G. Nuneza, Giorgio Mandolesiego.  Była  stypendystką  Ministra  Kultury,  Krajowego  Funduszu  na  Rzecz  Dzieci,  DAAD i Musikstiftung Landesbank Karlsruhe. Współpracuje m.in. z operą w Hamburgu i Stuttgarcie, Kammerorchester Heilbronn i Mannheim, operą w Stuttgarcie, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Kameralną Aukso. Była fagocistką Teatru Wielkiego –  Opery Narodowej  w  Warszawie, pełniła także funkcję fagocisty – solisty w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus. Była stypendystką fundacji muzyki kameralnej Villa Musica (Niemcy). Współtworzy LutosAir Quintet, jest również członkiem NFM Ensemble. Od 2010 roku jest solistką Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej.

Mateusz Feliński waltornia
Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat w Szkole Muzycznej w Nowej Soli u Janusza Gabryelskiego.

W 1991 roku wygrał Konkurs Młodego Muzyka w Szczecinku. Jest absolwentem Poznańskiego Liceum Muzycznego „Szkoła Talentów”. W 2000 roku ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie Wiesława Grochowskiego. Od 1998 roku jest pierwszym waltornistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej. Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju. Znany jest również z działalności w muzyce rozrywkowej (współpraca z Katarzyną Groniec i Oszibarack).

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2014 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl