Paul Lay

fortepian

Paul Lay Po ukończeniu studiów w konserwatorium w Tuluzie oraz w CNSM w Paryżu na wydziale Jazzu i Muzyki Improwizowanej, gdzie jego nauczycielami byli: Hervé Sellin, François Théberge, Glenn Ferris i Dre Pallemearts, Paul Lay doskonalił grę u Riccarda del Fra, Joeya Barona, Marca Johnsona, Archie’ego Sheppa, Michela Portala i Marca Ducreta.

Po otrzymaniu nagrody dla solisty w Narodowym Konkursie Jazzowym w la Défense, którą zdobyli wcześniej również Bojan Z oraz Baptiste Trotignon, Paul Lay został również laureatem najbardziej prestiżowych konkursów międzynarodowych (Międzynarodowy Konkurs Fortepianowo-Jazzowy w Moskwie, Międzynarodowy Konkurs Fortepianowo-Jazzowy Martial Solal, Międzynarodowy Konkurs Fortepianowo-Jazzowy w Montreux), jak również zdobył nagrodę Fundacji Meyer, Mécénat Musical Société Générale.

Jako solista oraz w innych formacjach (Paul Lay Mikado Quartet, Paul Lay Trio, Alcazar Memories), Paul Lay jest zapraszany do najbardziej prestiżowych sal i na festiwale we Francji i za granicą: Duc des Lombards, Sunside, Club Vertigo, Narodowa Scena w Cherbourgu, Jazz Villette, festiwale w Annecy, Biarritz, Kolonii, Midsummer Festival w Hardelot, Musique w Empéri, Piano aux Jacobins w Tuluzie, North Sea Jazz Festival w Rotterdamie Festival Radio France w Montpellier…

Gra również w zespołach: Géraldine Lauren Quartett, Terez Montcalm, Riccardo Del Fra Quintet, Ping Machine, Shauli Eina Quintet, Ensemble Aum de Julien Pontvianne, jak również w Teatrze Châtelet w utworze „I was looking at the ceiling and then I saw the sky” Johna Adamsa. Z okazji pierwszego międzynarodowego dnia Jazzu w Unesco towarzyszył Barbarze Hendricks w zestawie pieśni spirituals i gospel.

Po występie w teatrze Criée d’Alcazar Memories, będącym hołdem dla marsylskiego Music-Hall, u boku Isabel Sorling (śpiew) i Simona Tailleu (kontrabas), z okazji imprezy Marsylia Europejską Stolicą Kultury 2013, w styczniu 2014 Paul Lay powrócił do teatru Criée w ramach wieczoru poświęconego Michelowi Petruccianiemu, podczas którego na scenie partnerowali mu Baptiste Trotignon i Aldo Romano.

Występował również ze swoim nowym kwartetem w Duc des Lombards, w Maintenon na festiwalu jazzowym oraz w duecie z pianistą Denisem Pascalem w Albi i w Teatrze Neuilly, gdzie zaprezentowali wszechstronny projekt zatytułowany „Noc Amerykańska”, jak również podczas tournée po Szwecji z Alcazar Memories.

Paul Lay jest regularnie zapraszany za granicę, występuje w IAJE w Nowym Jorku, w Toronto, a także w Berlinie. Przy wsparciu Instytutu Francuskiego odbywa tournée po Rosji i po Ameryce Środkowej i Południowej (Peru, Meksyk, Trynidad i Tobago, Republika Dominikany).

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2014 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl